Матеріали на сайті безкоштовні. Є прохання - вимкнути блокування реклами на цьому блозі, і якщо Вам сподобалися матеріали, якими Ви скористалися і вони стали Вам у нагоді, ВІДДЯЧТЕ, будь ласка - ЧАС ВІД ЧАСУ ТИСНІТЬ НА БУДЬ-ЯКИЙ РЕКЛАМНИЙ БАНЕР!
На блозі розміщені безкоштовні матеріали уроків зарубіжної літератури. Прохання вимкнути блокування реклами на цьому блозі. Цим Ви віддячите автору

Всеосвіта для Вас

Курси, вебінари, олімпіади. Портал «Всеосвіта».

Історія незалежної України у вршах

"Аліса в країні Див" Льюїс Керрол українською - 1 серія

6/27/2020

ЗНО. Література. Роди і жанри – просто!

Вітаю всіх своїх друзів і прихильників! Розпочалася основна сесія ЗНО в Україні. Незабаром на Вас чекає іспит з української мови та літератури. Я – вчитель зарубіжної літератури і не маю ніякого відношення до літератури української, проте така тема як «Роди і жанри літератури» однакова для обох предметів. Практикою доведено, що учні постійно плутаються в ній. Для дітей «темний ліс», що таке рід, що таке жанр, і які твори до них належать. Термінологія і мені важко давалася у школі. Доводилося самій собі пояснювати «неправильною» мовою «правильні» терміни, аби хоча б запам’ятати, не те що б зрозуміти! Перевівши складні терміни на «доступну і зрозумілу», для себе коханого, мову, можна навчитися орієнтуватися у завданнях ЗНО на тему «Визначте рід і жанр цього твору». Тому хочу поділитися з Вами своїм досвідом орієнтування в родах і жанрах літературних творів. 


Я – «неправильний» вчитель, тому й пояснення мої нестандартні і часто засуджуються. Але, на мою думку, не важливо, якими методами пояснювати дитині те чи інше правило, головне, щоб дитина його зрозуміла. Зрозуміла – значить запам’ятала! Тому дозвольте Вам пояснити роди і жанри літератури по-своєму, щоб Ви їх зрозуміли. Розібратися у такому складному питанні – це просто! Пожертвуйте для цього перед ЗНО 5-ма хвилинами свого часу – не пошкодуєте! Поїхали!



Перед Вами таблиця поділу літературних творів на роди і жанри. Виглядає складно – запам’ятати легко!


Отже, треба визнати той факт, що вся література світу умовно поділяється на «ВІРШІ» і «ПРОЗУ». І вірші, і проза діляться на 3 роди. Як запам’ятати, що з них початкове? Спочатку йде «РІД». Рід – це найголовніше у людських відносинах: спочатку йде рід, потім – сім’я (саме рід і складається із сімей), потім – окремі люди цієї сім’ї (мама, тато, син, дочка)…


Так от, увесь літературний «світ» поділяється на 3 РОДИ:


1. ЕПОС


2. ЛІРИКА


3. ДРАМА


Визначають ще 4-й рід:


4. ЛІРО-ЕПІЧНИЙ


Це – така собі «суміш» із лірики та епосу. Коктейль, можна так сказати. 


Давайте знайомитися наочно:


1. Так виглядає ЕПОС

2. Так виглядає ЛІРИКА


3. Так виглядає «ДРАМА»


Спочатку запам’ятаємо це. З ліро-епосом розберемося трохи згодом.

Запам’ятали, як виглядають літературні роди? Тоді скажіть, якими жанрами їх «пишуть»?


1. Що «пишуть» ЕПОСОМ? – 


Вірно: листи, SMS-ки, статті, пости, оповідання, повісті, новели, романи, легенди, притчі, казки, міфи. Це – жанри епосу!


2. Що «пишуть» ЛІРИКОЮ? – 


Вірно: вірші, пісні, оди, гімни, елегії, хоку/хайку, танка, катрени, сонети. Це – жанри лірики. Відповідно до того, про що ми «співаємо», всі ці жанри лірики бувають: ліричні, патріотичні, громадянські, героїчні, побутові, пейзажні, філософські, любовні…


3. Що «пишуть» ДРАМОЮ? 

Власне, саму драму, а ще комедію і трагедію. Це – жанри драми. Загалом, драма – це те, що показують на сцені. Якщо на сцені показують драматичні події – це драма. Якщо на сцені показують щось веселе та кумедне – це комедія. Якщо на сцені розігруються трагічні події – це трагедія. Якщо на сцені показують або кумедне, або трагічне, але при цьому співають – це опера або водевіль (у водевілі перемішано пісні з розмовами). 


Ну, а тепер давайте уявимо собі, як виглядає ЛІРО-ЕПОС. Виглядає він як лірика, але за змістом, як проста розповідь про щось. 

Що «пишуть» ЛІРО-ЕПОСОМ? – Загадки, приказки, прислів’я, байки, балади, історичні пісні, поеми

Як приклад, можна назвати поеми Т. Г. Шевченка, написані віршами: «Катерина», «Гайдамаки», О. С. Пушкіна «Полтава».


Тепер підсумуємо:


Є 3 роди літератури: ………. (назвіть їх)


1. Якими жанрами пишуть епос? ……….. (уявіть і перерахуйте всі жанри, які вдалося запам’ятати).


2. Якими жанрами пишуть лірику? ……….. (уявіть і перерахуйте всі жанри, які вдалося запам’ятати).


3. Якими жанрами пишуть драму? ……….. (уявіть і перерахуйте всі жанри, які вдалося запам’ятати).


4. Якими жанрами пишуть ліро-епос? ……….. (уявіть і перерахуйте всі жанри, які вдалося запам’ятати).


Якщо Ви повторите останню вправу ще декілька разів, увімкнувши уяву, Ви точно запам’ятаєте роди і жанри літератури. А це стане Вам у нагоді в проходженні ЗНО.

 Якщо мені вдалося Вам допомогти, натискайте (за бажанням) на будь-який банер на блозі та побудьте на рекламному майданчику секунд 30. І я Вам буду вдячна безмежно! Проте, прошу робити це не часто, щоб гугл не став вважати це «накруткою».


До наступних зустрічей! Бувайте!


Курси, вебінари, олімпіади. Портал «Всеосвіта».


Немає коментарів:

Дописати коментар

Завітай на "Всеосвіту"

Курси, вебінари, олімпіади. Портал «Всеосвіта».

МультиВікторина